PRZEWIŃ DO GÓRY
Blog
19.12.22

Jaki system CMS dla strony internetowej wybrać?

CMS, a więc Content Management System to nic innego jak system zarządzanie treścią w serwisie internetowym. Chodzi tutaj o to, aby w jak najłatwiejszy sposób mieć możliwość tworzenia, edytowania, czy też aktualizacji treści na stronie internetowej, bez znajomości języków programowania. Dzięki systemom CMS osoby niemające dużej wiedzy w zakresie programowania mają możliwość zarządzania, projektowania i dodawania rozmaitych treści na stronę w bardzo prosty sposób. Oczywiście taki system ma wiele funkcji, ponieważ zarządzanie treścią i zawartością strony może odbywać się na wiele sposobów.

Dlaczego warto korzystać z CMS przy tworzeniu strony internetowej?

Korzystanie z CMS jest na pewno wartością dodaną dla strony internetowej w procesie jej tworzenia. Znacznie ułatwia to zarządzanie stroną internetową czy dodawanie kolejnych kategorii lub wpisów blogowych.  Nie każdy musi posiadać wiedzę na ten temat. System CMS dla strony internetowej ułatwia aktualizację treści i jest to poniekąd zamiennik od ręcznej edycji plików w serwerze czy też wynajęcia specjalisty, w tym przypadku programisty.

Na co zwracać uwagę wybierając CMS?

Oczywiście warto mieć na uwadze cel, jaki niesie za sobą dana strona internetowa. To znacznie ułatwi wybór konkretnego systemu, których jest całe mnóstwo. Jeden CMS jest lepszy od drugiego i niektóre aspekty powodują, że lepiej wybrać ten system, a nie inny. Jakie argumenty o tym decydują?

Na pewno jest to budżet, ponieważ inaczej będzie można korzystać z systemu darmowego, a inaczej z tego, który jest płatny i który niesie za sobą więcej korzyści. Czasami warto rozważyć tego typu inwestycję. Część systemów jest dosyć prosta w użyciu, innych trzeba jednak się nauczyć. Czasami chcąc stworzyć coś niestandardowego, coś nieoczywistego warto wiedzieć, który z systemów CMS posiada takie właśnie funkcje. Należy również zwracać uwagę na łatwość obsługi, bezpieczeństwo, a także jego rozszerzalność. Wybór CMS zatem nie jest niczym prostym.

Najpopularniejsze systemy CMS

Korzystanie z CMS dla strony internetowej niesie za sobą konkretne korzyści, które mogą mieć wpływ na zarządzanie nią i korzystanie przez użytkowników. Warto zatem wiedzieć jakie systemy CMS są dostępne na rynku i jakie mają korzyści.

WordPress

To na pewno najpopularniejszy CMS, który dostępny jest w naszym kraju. Korzystanie z niego nie jest rzeczą przesadnie trudną. W tym przypadku możliwe jest skorzystanie z wielu konkretnych opcji, jak wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność, umożliwiają coraz to nowe zmiany, co istotnie  wpływ na rozbudowanie strony i jej działanie. WordPress umożliwia dostosowanie strony do naszych potrzeb w dosyć prosty sposób.

Joomla

Ten system na pewno nie jest aż tak popularny, jak WordPress i korzysta z niego o wiele mniejsza ilość osób zarządzających swoją stroną internetową. Warto jednak wiedzieć, że system ten posiada w sobie bardzo dużą ilość korzyści. Nie jest na pewno łatwy w działaniu, stąd też poradniki i różnego rodzaju materiały szkoleniowe są jego nieodłączną częścią. Opisane w dosyć prosty i przejrzysty sposób sprawiają, że kody źródłowe i różne inne dodatki, które ten system posiada, nie stanowią większego problemu.

Drupal

Ten system zarządzani treścią jest najczęściej wybierany, kiedy mamy do czynienia z nieco bardziej zaawansowaną stroną internetową i jej obsługą. Drupal posiada rozbudowany panel administracyjny, zawierający dużo opcji zarządzania stroną. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jeśli osoba chce wprowadzić na swojej stronie internetowej nieco większe zmiany, wówczas choćby podstawowa wiedza o HTML, CSS i tym podobnych jest na pewno sporym atutem, co ułatwi korzystanie z tego systemu. 

CMS dla sklepów internetowych

Niewątpliwie wybór odpowiedniego CMS w przypadku sklepów internetowych może mieć istotny wpływ na to, jak będzie on funkcjonował w dłuższej perspektywie. Mamy do wyboru zarówno darmowe, jak i płatne systemy, ale mając na uwadze fakt, że tworzenie sklepu internetowego wiążę się z dużym wydatkiem, to na pewno darmowy system pozwoli zaoszczędzić pieniądz.  

PrestaShop

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania, jeśli chodzi o e-commerce, a więc zarządzanie sklepem internetowym. Mamy tutaj bowiem do czynienia z bardzo dużą ilością przydatnych funkcji, a poza tym sam panel jest odpowiednio rozbudowany i intuicyjny dla użytkownika. Z systemu korzysta aktualnie bardzo duża ilość osób, co tylko potwierdza, że to bardzo dobry wybór, a poza tym PrestaShop posiada dużą ilość wtyczek, umożliwiających rozbudowę funkcjonalności.

WooCommerce

WooCommerce rozszerzenie dla wspomnianego wcześniej WordPressa, czyli darmowa wtyczka e-commerce. Podobnie jak WordPress jest bardzo prosta w obsłudze i niezwykle funkcjonalna. Posiada szeroki zakres funkcji, takich jak możliwość tworzenia nowych kategorii produktowych, dodawania produktów, obsługi płatności online, a także zarządzania zamówieniami oraz analizą danych dotyczących sprzedaży. Personalizacja i integracja wtyczki z innymi narzędziami jest bardzo prosta, dlatego jest często wybierana przez posiadaczy sklepów internetowych.

Shopify

Jest to system płatny, aczkolwiek jeden z najlepszych. Dostęp do niego można uzyskać na tak długi czas, jak długo tylko użytkownik za niego płaci. Z subskrypcji zatem można zrezygnować w dowolnym momencie. Koszt to niecałe 30 dolarów, a więc nieco ponad 100 złotych na miesiąc, aczkolwiek pakiet można w tym przypadku wykupić na dłuższy okres. Tak jest oczywiście w wersji podstawowej Shopify, ponieważ istnieją jeszcze te o wiele bardziej rozbudowane, wówczas koszt jest o wiele wyższy. Shopify to nic innego jak system, dzięki któremu możliwe jest zaprojektowanie sklepu od podstaw przez osoby, które na ten temat nie mają dużej wiedzy. Poza tym możliwe jest prowadzenie działań mających na celu dodatkowo marketing, sprzedaż, czy dotarcie do dużej grupy klientów. Łatwy w obsłudze, posiadający szybkość działania. Oczywiście jest opcją najdroższą z wyżej wymienionych, ale nie oznacza to, że gorszą. Na pewno nie.

Jak widać, na rynku występuje wiele systemów CMS, ułatwiających zarządzanie stroną internetową. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, dlatego przy jego wyborze należy brać pod uwagę przede wszystkim nasze cele oraz umiejętności w zakresie obsługi stron.

Zapoznaj się z naszą ofertą w zakresie tworzenia stron internetowych Lublin.

BEZPŁATNA WYCENA ODEZWIEMY SIĘ DO cIEBIE