PRZEWIŃ DO GÓRY
Blog
19.12.22

Projektowanie stron internetowych – o czym należy pamiętać?

Zanim rozpoczniemy projektowanie strony internetowej, należy znać odpowiedź na jedno pytanie. Jaki ma mieć cel i co mają przekazać użytkownikom? Nie chodzi przecież o to, aby była ładna, ale bez odpowiedniej treści, ponieważ to jest bez sensu. Ma dawać wyniki i sprawić, aby klienci chętnie z niej korzystali, mając świadomość, że to jest to, czego akurat szukali. Pytanie jednak, w jaki sposób zaprojektować stronę internetową i w jaki sposób ten proces przebiega.

Projektowanie stron internetowych – opis procesu

Oczywiście projektowanie stron www musi mieć konkretny cel. Warto znać analizę rynku i wiedzieć, jakie potrzeby mają klienci w danym momencie, co ich nurtuje, jaki temat warto poruszyć, aby ich zainteresować. Poza tym osoba tworząca stronę musi wiedzieć, czy zaprojektowana strona będzie miała charakter informacyjny, czy będzie to sklep internetowy. Ważne jest, aby wiedzieć, jak w danym temacie wygląda konkurencja i co posiadają witryny, które mają najlepsze wyniki, a czego im brakuje. Tylko taka wiedza może sprawić, że projektowanie stron będzie łatwiejsze. Chodzi tutaj o samą treść, czyli to, co strona będzie zawierać. Taka analiza może pozwolić uniknąć konkretnych błędów przy projektowaniu.

Elementy, o których należy pamiętać przy projektowaniu stron

Istnieje oczywiście wiele innych aspektów, o których należy pamiętać, biorąc się za projektowanie stron internetowych. Należy bowiem przestrzegać konkretnych zasad, aby strona odniosła sukces i tym samym trafiła do odpowiedniej grupy odbiorców. Przyciągnąć użytkownika może odpowiednia typografia, a więc jeśli dany tekst zawiera odpowiednie, najbardziej potrzebne informacje, a także zachęcającą do tego grafikę. Chodzi o prostotę, a także fakt, aby nie zanudzić w żaden sposób użytkownika. Nadmiar zdjęć, które nie są związane z tematem, nie są dobrym rozwiązaniem. Małowartościowe, długie treści  również. Treść, tytuły, a także słowa kluczowe to aspekt, dzięki którym strona w wyszukiwarce Google zostanie o wiele łatwiej odnaleziona. Pomoże to w jej pozycjonowaniu, a jeśli całość odniesie się do treści, to zapewne strona będzie o wiele bardziej wartościowa.

Korzystanie z odpowiednich narzędzi przyspieszających wczytywanie się strony również doda dużo witrynie, ponieważ chyba każdy z odwiedzających chciałby znaleźć przydatne informacje jak najszybciej, a pozytywnie nie wpłynie na to sytuacja, kiedy strona, czy też podstrona będzie ładować się zbyt długo z powodu nadmiaru zdjęć, czy innych opóźniających jej wczytywanie elementów. 

Odnowienia architektura strony

Ważne jest to, aby strona była zaprojektowana w taki sposób, aby klient nie miał żadnych trudność w poruszaniu się po niej. Wejście na stronę główną ma zachęcić osobę odwiedzającą stronę do tego, aby na niej pozostała. Treści, które pojawiają się bezpośrednio po wejściu na stronę główną, mają sprawić, że użytkownik przeniesie się do podstron, gdzie znajdzie szczegółowe informacje na dany temat. Poruszanie się po stronie ma być łatwe i przejrzyste, a odpowiednia treść, a także grafika ten aspekt na pewno może ułatwić.

Łatwa nawigacja

Bardzo ważne jest to, jak szybko użytkownik znajdzie interesującą go treść na stronie. Dlatego też tak ważne jest, aby na swojej stronie internetowej utworzyć menu nawigacyjne, dzięki czemu klient będzie mieć łatwość w wyszukiwaniu, a nie będzie on potrzebował niczyjej pomocy. Informacji na danej stronie może być bardzo dużo, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio je uporządkować. Najlepiej stworzyć menu rozwijane, które będzie posiadać oczywiście dosyć sporo opcji, ale na pewno ułatwi użytkownikowi dotarcie do interesującej go treści. Chodzi o to, aby wszystko było przejrzyste i intuicyjne, aby użytkownik czy roboty wyszukiwarek z łatwością mogły przemieszczać się po witrynie.

Responsywność strony i dopasowanie do urządzeń mobilnych

Bardzo ważne jest to, aby strona internetowa potrafiła dostosować się do wielkości okna przeglądarki. Wówczas będzie ona bardzo dobrze wyglądać, a jednocześnie będzie czytelna dla użytkownika niezależnie od tego, w jaki sposób korzysta on z portalu. Czy jest to laptop, tablet, czy też urządzenie mobilne. Znaczna większość wyświetleń stron internetowych pochodzi z urządzeń mobilnych, dlatego należy brać ten aspekt pod uwagę w trakcie projektowania stron internetowych. Ważne jest, aby strona internetowa była responsywna pod tym względem i jak najlepiej dopasowana pod urządzenia mobilne.

Jeśli w tym elemencie coś nie działa, to można tak naprawdę stracić klienta, ponieważ ten nie w każdym przypadku będzie mieć ochotę na sprawdzenie tej samej informacji w inny sposób. Po prostu z niej wyjdzie i nie odwiedzi już nigdy więcej, a zajrzy do konkurencji. Chyba nie o to tutaj chodzi. Witryna, która jest w odpowiedni sposób zoptymalizowana działa również szybciej, każda podstrona ładuje się szybciej, a to jest jeden z powodów, dlaczego w wyszukiwarce Google zajmuje tak wysokie miejsce.

Oprawa graficzna

Odpowiedniej jakości grafika to kolejny z aspektów, który niesie za sobą korzyści. Ważne, aby był on odpowiednio dopasowane do strony, a także nie był w zbyt dużej rozdzielczości. Chodzi przecież o to, aby strona działała sprawnie, więc im mniejszy rozmiar zdjęcia, tym lepiej. Ważne również, by nie było ich odpowiednio dużo, ale były one odpowiedniej jakości. Chodzi przecież o to, aby zainteresować użytkowników. Zdjęcie, które nie jest na temat, nie niesie za sobą żadnych korzyści, nie będzie na pewno czymś odpowiednim.

Treści

To chyba jest jeden z najważniejszych punktów, ponieważ to treść sprawia, że klienci interesują się witryną i o wiele chętniej na nią wchodzą. Jeśli strona posiada rzeczywiście przydatne informacje na nurtujący ich problem, wówczas łatwiej jest o zdobycie większej ilości nowych użytkowników, którzy częściej będą odwiedzać portal. Ważne jest jednak to, aby treści były w odpowiedni sposób i regularnie aktualizowane. Temu tematowi warto zatem poświęcić odpowiednią ilość czasu. Warto, aby były one treściwe, przekazywały odpowiednią ilość informacji, ale jednocześnie nie były zbyt długie, aby nie zanudzić czytelnika, jeśli mamy do czynienia z tekstem. Muszą się one w odpowiedni sposób wyróżnić i być chwytliwe, a więc posiadać coś, co zainspiruje lub zaszokuje użytkownika odwiedzającego stronę.

 

Jeśli osoba, która projektuje stronę internetową, będzie mieć na uwadze powyższe informacje, wówczas zdecydowanie łatwiej będzie jej utworzyć witrynę, która będzie wartościowa, a jednocześnie stworzy sobie docelową grupę klientów, która stale będzie się poszerzać.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: projektowanie stron internetowych Lublin

BEZPŁATNA WYCENA ODEZWIEMY SIĘ DO cIEBIE