AGENCJA INTERAKTYWNA RSO

Sklepy internetowe

Jak tworzyć sklep internetowy?

Stworzenie sklepu internetowego to proces złożony. Udaje się on tylko tym, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Należy umieć stworzyć plan sklepu internetowego, w którym wszystko – oprogramowanie, grafika, katalog produktów – będzie indywidualnie dopasowane do danej firmy. Sklep w sieci powinien sukcesywnie zdobywać swoją popularność, tak by osiągać coraz wyższe wyniki wyszukiwania w Google. Musimy również zadbać o aspekt prawny – odpowiedni regulamin, a także wpisanie sklepu do listy organów zajmujących się ochroną danych osobowych. Jak widzimy, obowiązków jest sporo, dlatego stworzenie sklepu internetowego to zadanie dla profesjonalistów.

1. Przemyślana strategia to podstawa

W Internecie działają tysiące sklepów, prawdopodobnie w Twojej branży jest ich również wiele. Dlatego stawianie sklepu internetowego rozpoczynamy od dokładnej analizy rynku oraz konkurencji. Sprawdzamy wygląd innych sklepów, ich ofertę, sposób prezentacji produktów, a także działania reklamowe. Mając wiedzę w tych dziedzinach możemy znaleźć punkt, który wyróżni Twój sklep na tle innych. Pamiętamy, aby działania były zgodne z wizją sklepu – celu, dla którego chcesz go prowadzić oraz odbiorców, do których kierujesz ofertę.

2. Nazwa, domena i grafika

Musisz zdecydować się na określoną nazwę sklepu, a my stworzymy dedykowaną mu domenę. Warto, by nazwa sklepu była taka sama jak nazwa firmy – tak by klient nie miał problemu z identyfikacją – lub przynajmniej powinna odwoływać się do branży, w jakiej działasz. Przetestuj kilka nazw i zastanów się, czy dobrze się je wymawia i czy łatwo zapadają w pamięć. Kolejna kluczowa kwestia to oprogramowanie oraz jego grafika. Oferujemy kilka możliwości korzystania z oprogramowania: płatne lub darmowe licencje, oprogramowanie w formie abonamentu (SaaS), a także rozwiązania w całości dopasowywane do klienta, budowane dla niego od podstaw. Oprogramowanie dobieramy w zależności od potrzeb Twojej firmy.

3. Dopełnienie formalności oraz kontakt z klientem

Istnieją określone wymagania prawne, które dany sklep internetowy musi spełnić. Powinien przede wszystkim znaleźć się na liście GIODO – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Wysyłka zakupów poprzez kuriera oraz wprowadzenie możliwości płacenia kartą również wymagają podpisania odpowiednich dokumentów. Ponadto tworzymy sekcje informacyjne na stronie sklepu, w których znajdą się informacje dotyczące Twojej firmy, sposobu oraz kosztów dostawy, możliwych systemów płatności, a także procesu składania reklamacji czy zwrotów. Precyzyjne i pełne informacje w tej dziedzinie pozwolą zdobyć zaufanie klientów. Należy zadbać o regulamin sklepu, a także spisać politykę prywatności.

4. Analiza sklepu oraz zapełnienie jego półek

Kontrola nad ruchem rejestrowanym w sklepie sprawi, że będzie on lepiej optymalizowany. Dlatego monitorujemy każdy system za pomocą narzędzi statystycznych. Bezpłatnym i dobrym sposobem jest korzystanie z Google Analitycs. Dzięki niemu wiemy, skąd klienci i odwiedzający trafiają do Twojego sklepu. Pozwoli nam to ustalić, które reklamy są najbardziej efektywne. Niezwykle ważnym etapem jest wprowadzenie produktów do sklepu. Atrakcyjne przedstawienie – na zdjęciu i w formie opisu – to absolutne minimum. Żeby nie powielać treści każda oferta jest pisana w sposób unikatowy (co jest szczególnie ważne w sklepach posiadających tysiące podobnych produktów).

5. Testowanie i reklama

Zanim sklep internetowy wystartuje, przeprowadzamy jego wielorakie testy – pomoże to wyeliminować jego błędy, które mogą sprawić trudność przyszłym klientom. Ponadto sprawdzamy, czy wszystko poprawnie wyświetla się w przeglądarce oraz czy sklep jest responsywny, tzn. dostosowujący się do ekranów urządzeń mobilnych. Sprawdzamy czy sklep łatwo można odnaleźć w przeglądarce google wpisując w nią frazy kluczowe np.: tworzenie sklepów internetowych Lublin , Warszawa lub po prostu sklepy internetowe Lublin